Línia majstrov

Shinko Matayoshi

Narodil sa v roku 1888 v meste Naha na Okinave. Študoval boj s bo, eku, kama a sai pod vedením majstra Shokuho Agena. Neskôr u majstra Irei študoval aj boj s tonkuwa a nunchaku. Okrem zbraní sa venoval aj čínskym bojovým umeniam. Je zakladateľom systému Kobudo rodiny Matayoshi. Dal Okinavskému Kobudo súčasnú podobu. V roku 1915 v Tokiu ako prvý okinavský majster robil ukážky Kobudo mimo územia Okinavy. V roku 1921 prezentoval Kobudo aj pred princom Hirohitom.

Shinpo Matayoshi (10. Dan)

Je následníkom svojho otca, majstra Shinko Matayoshiho, ktorý bol zároveň jedným z jeho učiteľov. Napriek tomu, že je Shinpo Matayoshi uznávaným odborníkom na okinavské karate, je preslávený hlavne pre svoju prax Kobudo. Na počesť svojho otca založil Dojo Kodokan v meste Naha na Okinave. Je zakladateľom prvej Kobudo organizácie na svete – v roku 1972 založil  Zen Okinawan Kobudo Renmei. Po jeho smrti v roku 1997 si jeho žiaci otvorili vlastné organizácie a osamostatnili sa. Jedným jeho žiakom bol Sensei Kenyu Chinen, zakladateľ World O-Shu Federation (WOF).

Kenyu Chinen (9. Dan)

Je osobný a nejlepší žiak majstra Shinpo Matayoshiho, nazývaný: “Matayoshiho student number 1”. V roku 1993 založil organizáciu World O-Shu Federation a je jej prezidentom. Ako prvý priniesol Kobudo do Európy v roku 1976. Je autorom bestselleru “Kobudo Okinawa” z roku 1985.

Alexander Staniszew (6. Dan)

Je osobný žiak majstra Kenyu Chinena. Ako prvý v roku 1981 priniesol Kobudo do Poľska a v roku 1993 založil a vedie organizáciu Okinava Kobudo v Polsku.

Igor Vakoš (4. Dan)

Je žiakom majstrov Kenyu Chinena a Alexandra Staniszewa a hlavným inštruktorom WOF pre Slovenskú republiku.