Odvážni seniori

(pri príležitosti Mesiaca úcty k starším od Senshi Dojo)

Ako sa hovorí, že deti sú naša budúcnosť, tak seniori sú naša skúsenosť. Tak ako do detí investujeme náš čas, vedomosti, lásku a trpezlivosť, tak si aj naši rodičia a starí rodičia zaslúžia našu pozornosť a ochranu. S pribúdajúcimi rokmi sa stávajú zraniteľnejšími a dôveryhodnejšími. Ich telo a zmysly prirodzene slabnú. Preto sa často stanú obeťou násilníkov a zlodejov. Týmto článkom nechceme uraziť ich múdrosť a spochybniť ich bohaté skúsenosti. Ponúkame iba základné informácie, o ktoré sa vedia oprieť, ak sa ocitnú v situácii ohrozenia, resp. aby sa do takej situácie nedostali.

Náš klub tradičného okinavského karate Senshi Dojo sa venuje výuke bojového umenia hlavne pre deti. Súčasťou našich tréningov je aj sebaobrana, avšak nie v zmysle ako sa bitkou ubrániť. Základné heslo, ktorého sa držíme je:

ZOSTAŤ V BEZPEČÍ JE NAJLEPŠIA SEBAOBRANA

Prevencia je teda kľúčová. Náš život a zdravie je to najcennejšie čo máme a musíme si ho chrániť, preto fyzický kontakt je tá posledná voľba.

Koncept sebaobrany pre seniorov sa zaoberá hlavne neprejavovaním strachu a nie spôsobmi, ako niekoho zraziť na zem. Nepotrebujete vedieť konkrétne chmaty alebo údery. Schopnosť chrániť sa vychádza z uvedomenia si okolia, nebojácnej prítomnosti a pochopenia svojich schopností.

V čom teda spočíva prevencia?

1. Nedajte dôvod zločincom, aby si Vás vybrali za obeť

Nosenie výrazných šperkov, drahých kabeliek, odloženie kabelky do nákupného košíka alebo počítanie hotovosti na ulici, či pri bankomate môže byť motiváciou, ktorá zlodejovi stačí, aby sa na vás zameral. Naviac, zamyslený a neprítomný pohľad do zeme z Vás robí ľahký cieľ pretože budete pôsobiť slabo a zraniteľne.

Váš vzhľad a celkový dojem spraví veľa. Snažte sa pôsobiť sebavedome, kráčajte cieľavedome, čo najviac vystretý, so vztýčenou hlavou a očami sledujte, čo sa okolo Vás deje.

2. Sledujte svoje okolie

Udržiavať si vedomosť o svojom okolí je obzvlášť dôležité, pretože Váš zrak, vnímanie a sluch sa s pribúdajúcimi rokmi zhoršujú.  Zvyknite si často skenovať svoje okolie.  Môžete si uvedomiť, keď Vás napríklad niekto sleduje alebo sa k Vám pokúša prikradnúť. Viete sa prípadne včas vyhnúť postávajúcej skupinke hlučných a podozrivých ľudí prejdením na druhú stranu cesty.

3. Vyhnite sa fyzickému kontaktu

Najlepšou sebaobranou je úplne sa vyhnúť fyzickému kontaktu. Ak už príde k osloveniu cudzím človekom (napr. Nemáte peniaze? Pomôžem Vám s nákupom. Opravím Vám strechu…), veľmi pomôže Váš postoj, tón a sila hlasu. Hlas je veľmi silná zbraň, nebojte sa ho adekvátne použiť. Nepúšťajte sa do diskusií ale rázne a krátko vyjadrite svoj nezáujem (NIE!, NECHCEM!, NEMÁM!, CHOĎTE PREČ!…). Nemusíte nikomu nič vysvetľovať. Príkazové slová vyslovené nahlas a nebojácne môžu potenciálneho útočníka prinútiť prehodnotiť svoj plán.  Pamätajte, že väčšina zločincov chce ľahký cieľ a hľadá obete, ktoré nebudú robiť veľa rozruchu a klásť odpor.

Nezabudnite, že NIKDY nepúšťajte cudzích ľudí do svojich príbytkov alebo na svoj pozemok, pokiaľ si neoveríte, že ich návšteva je oprávnená. Neváhajte zavolať na políciu, obecný úrad či Vašim blízkym, aby ste si to overili. Ak ten človek prišiel naozaj odôvodnene, určite počká na Vaše ubezpečenie sa, že je to v poriadku.

4. Držte si odstup

Ak sa k Vám snaží niekto priblížiť, snažte sa ho nepustiť do svojej tesnej blízkosti.  Mierne rozkročte nohy (na šírku ramien alebo bokov), najlepšie ak jednou nohou zakročíte. Takto budete stabilne stáť a aj pri postrčení by ste sa mali udržať na nohách. Vystrite ruky s otvorenými dlaňami a rázne povedzte NIE alebo STOJ. Keď sa cítite ohrozený, nebojte sa zakričať, aby ste zalarmovali okolie.

5. Nestrácajte pozornosť a pracujte s prostredím

Nespúšťajte z útočníka oči. Ak sa vo Vašej blízkosti nachádza nejaký objekt napr. smetný kôš alebo auto, postavte sa tak, aby bol medzi Vami a útočníkom.

6. Príliš nebezpečné

Ak je útočník neoblomný, naviac vidíte, že je odhodlaný dostať čo chce, prípadne je ozbrojený, musíte konať. Máte v peňaženke celý dôchodok? Nevadí. Váš život je cennejší a akákoľvek cenná vec nestojí za to, aby ste ho riskovali. Odhoďte peňaženku ďalej od seba, aby ste si vytvorili možnosť úniku a utečte. Trhá Vám tašku z ruky? Dajte mu ju a utekajte. Chcieť odolať takémuto útoku znamená, že sa musíte fyzicky brániť a neviete, čoho je útočník schopný. Možno prídete o peniaze, zostanete však živý a zdravý.

7. Fyzický útok

Ak ste urobili všetko pre to, aby ste sa kontaktu vyhli a nemáte na výber, musíte sa brániť. Pamätajte, že Vaše telo, Vaše ruky a nohy sú posledná možnosť, ktorú použiť. Máte dáždnik, plnú kabelku alebo konzervu v nákupnej taške? Tak ju použite. Tlačíte bicykel alebo ste o paličke? Použite ich. Ste oveľa silnejší ako si myslíte. Nezabudnite kričať a utečte hneď, ako je to možné.

8. Nič nie je po ruke

Nie je iná možnosť? Mierte na citlivé miesta. Či Vás napadne kulturista alebo 50 kg narkoman, oči, hrdlo a slabiny sú u všetkých zraniteľné. Otvorte päste, vystrite prsty a mierne na tvár – oči a nos, prípadne hrdlo. Opakovane. Ak je to možné, bráňte sa otvorenými dlaňami. Päsť si môžete poraniť o jeho zuby a riskovať prípadnú nákazu. Hlavne sa bráňte, ide o Váš život.

Počas akéhokoľvek konfliktu by vaším cieľom malo byť dostať sa preč. Nesnažte sa útočníka poučovať alebo ho držať na mieste, kým nepríde polícia.  Vaša bezpečnosť je nanajvýš dôležitá, takže ak si váš útočník pretiera zranené oči, nie je čas na rýchle kopnutie do slabín. Namiesto toho je to príležitosť dostať sa čo najrýchlejšie preč, pričom majte na pamäti, že útočník (alebo jeho komplici) vás môžu prenasledovať. Musíte zavolať pomoc hneď ako je to možné.

Samozrejme akékoľvek podozrenie, pokus či priamy útok neodkladne hláste polícií. Hrdinov nechajme svetu fantázie a radšej si ich pozrime v dobrom filme.

Dúfame, že sa nikdy neocitnete v situácii, keď sa budete musieť brániť. Snáď Vám tieto rady pomôžu si toto riziko uvedomiť a výrazne ho znížiť.